ODPRAWY CELNE


Od początku 2021 odprawa celna dotyczy wszystkiego, co chcesz wysłać między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Odprawa celna obowiązuje zarówno firmy, jak i osoby prywatne – nie ma też znaczenia, czy wysyłasz rzeczy używane, czy nowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów rozszerzyliśmy nasze usługi o wykonywanie w ich imieniu zgłoszeń celnych. Nasza Agencja Celna przeprowadzi dla Państwa całą procedurę zgłoszenia celnego w PL.

Jakie są koszty zgłoszeń celnych? Cena tej usługi jest uzależniona od złożoności dokumentacji i kształtuje się od 150 PLN do 500 PLN. Poza opłatą za odprawę, w niektórych przypadkach trzeba także zapłacić podatek VAT, cło i akcyzę. Odbiorca będzie zwolniony z opłaty podatku VAT-u, jeśli jej wartość jest niższa niż 39 GBP, a nadawca i odbiorca są osobami prywatnymi.
W przypadku przekroczenia tej wartości, odbiorca zapłaci podatek VAT, którego stawka w Anglii wynosi 20%.

Jeśli wysyłasz rzeczy prywatnie z Wielkiej Brytanii do Polski, nie zapłacisz polskiego VAT-u, jeśli ich wartość nie przekroczy 25 EUR. Przesyłki o wyższej wartości będą miały naliczany polski VAT do zapłaty przez odbiorcę.

Przesyłki handlowe podlegają opłatom VAT niezależnie od wartości przesyłki (do/z Wielkiej Brytanii).

Jeśli wysyłasz rzeczy z Wielkiej Brytanii do kraju Unii Europejskiej jako osoba prywatna nie zapłacisz cła, gdy:

  • Towar pochodzi z Wielkiej Brytanii albo Unii Europejskiej.
  • Wysyłasz coś prywatnie do innej osoby prywatnej.
  • Twoje przesyłki to pojedyncze rzeczy o niskiej wartości. Wysyłki w dużych ilościach mogłyby sugerować, że jest to przesyłka handlowa.
  • Wartość transportowanej rzeczy nie przekracza 45 EUR.

Tutaj upewnisz się, czy Twoja przesyłka jest zwolniona z cła: https://www.podatki.gov.pl/clo/zwolnienia-celne/

Akcyza to podatek  który trzeba zapłacić gdy sprowadzasz samochód z Wielkiej Brytanii do Polski i rejestrujesz go po raz pierwszy w Polsce. Stawki akcyzy są zależne od pojemności silnika i nalicza się ją od wartości sprowadzonego samochodu. Pojemność silnika % wartości auta (ostatecznie kwota do zapłaty). Mniej niż 2000 cm3 3,1% wartości pojazdu Więcej niż 2000 cm3 18,6% wartości pojazdu.

Z akcyzy jesteś zwolniony w następujących sytuacjach:

  • Gdy sprowadzasz auto jako osoba fizyczna i przybywasz na stałe do Polski (jak w przypadku tzw. mienia przesiedlenia) – gdy sprowadzasz odziedziczone auto,
  • Gdy sprowadzasz pojazd elektryczny czy napędzany wodorem.

Potrzebujesz więcej informacji? Na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii znajdziesz numery infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Pracownicy infolinii odpowiadają na pytania związane z Brexitem.


DOKUMENTY DO POBRANIA DLA OSÓB FIZYCZNYCH – PDF


DOKUMENTY DO POBRANIA DLA FIRM – PDF